پایان نامه های حوزه ی علوم پایه

در این قسمت پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد مربوط به حوزه ی علوم پایه قرار داده می شوند.برخی از مجموعه رشته های این حوزه عبارتند از:

مجموعه زمین شناسی * مجموعه ژئوفیزیک * مجموعه شیمی  مجموعه فیزیک * مجموعه فوتونیک مجموعه زیست شناسی *  مجموعه آمار ریاضی *  مجموعه ریاضی (محض) (کاربردی) مجموعه علوم کامپیوتر مجموعه فلسفه علم و تاریخ علم

پایان نامه های حوزه ی علوم پایه 278 محصول وجود دارد

زیرشاخه‌ها

 • مجموعه زمین شناسی

  زمین شناسی از جمله علوم حوزه ی علوم پایه است که در مقطع کارشناسی ارشد به چند گرایش تقسیم میشود.این گرایش ها عبارتند از :

  زمین شناسی مهندسی (Engineering Geology)،سنگ شناسی رسوبی-رسوب شناسی،زمین شناسی اقتصادی،زمین شناسی ساختمانی (Structural Geology)،زمین شناسی زیست محیطی،زمین شناسی نفت Petroleum Geology،چینه و فسیل شناسی،سنگ شناسی یا پترولوژی، آب شناسی (hydrology)

 • مجموعه ژئوفیزیک و هواشناسی

   ژئوفيزيك‏ به‏ مفهوم‏ عام‏ شامل‏ فيزيك‏ زمين‏، جو و اقيانوس‏هاست‏. علم ژئوفيزيك، بررسي پارامترهاي مختلف فيزيكي كره زمين است.این مجموعه در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های زیر است:

  ژئوالکتريک،مغناطيس سنجي،گراني سنجي، لرزه شناسی، زلزله شناسي

 • مجموعه شیمی

  رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک، شیمی کاربردی، نانو شیمی و فیتو شیمی،آموزش شیمی ،پیشرانه ها،شیمی دریا،شیمی پلیمر است.

 • مجموعه فیزیک

  فيزيک، علم مشخص کردن قوانين رياضي حاکم بر اجزاي طبيعت بر پايه مشاهدات تجربي است. يکي از کارهاي اصلي اين علم اندازه‌گيري کميت‌هاي مختلف و پيدا کردن روابط بين اين اندازه‌هاست و براي همين فيزيک را علم اندازه‌گيري خوانده‌اند.

 • مجموعه فوتونیک

  با اختراع ليزر و پس از آن ساخت فيبر نوري، حوزه اپتيک در فيزيک گسترده شد و کاربردهاي آن آنقدر زياد شد که سبب تولد شاخه جديدي به نام فوتونيك در علم شد. اين شاخه جديد در دو گرايش الکترو اپتیک فوتونیک  کار خود را شروع كرد.

 • مجموعه زیست شناسی

  علم‌ زیست‌شناسی در قرن بیست و یکم به شکوفاترین مرحله خود رسیده است. پیوند این علم با سایر علوم پایه نظیر فیزیک و شیمی توانسته است کاربردهای بسیار زیادی را در سایر علوم ایجاد کند. یافتن پاسخ‌‌های صحیح برای سوالات بی‌شماری که در ذهن بشر وجود دارد نیاز به کسب دانش تخصصی و چگونگی به کار بستن آن دارد لذا بدلیل گسترده بودن علم زیست‌شناسی لزوم ادامه تحصیل در گرایش‌‌های مختلف این رشته برای رسیدن به اهداف فوق شدیداً احساس می‌شود.

 • مجموعه آمار ریاضی

  رشته آمار از رشته‌های جدید، کاربردی و جذابی است، که در ایران قدمت آن حدود ۲۰ سال است. این رشته در گرایش‌های آمار ریاضی، آمار بیمه و آمار اقتصادی و اجتماعی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌گردد. در این میان، گرایش آمار ریاضی پر طرفدارترین و قدیمی‌ترین گرایش است. از اهداف این رشته، می‌توان تربیت متخصصان حرفه‌ای برای انجام تحقیقات علمی بر اساس روش‌های کمی _ استقرایی را نام برد. این افراد می‌توانند در تمامی موسسات تحقیقات علمی، ابزار‌های آمار را برای به انجام رساندن استنباط‌ها به کارگیرند.

 • مجموعه ریاضی

  هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصص برای تحقیق وتدریس در سطوح مختلف است. در واقع رشته علوم ریاضی از طرفی از طریق تدریس، نیاز مهندسین را به این علم، به عنوان علم پایه مرتفع می‌کند و از طرف دیگر با تحقیقات نو، روش‌های نوین کاربردی را ارائه می‌کند، که به پیشروی سریعتر علوم کمک خواهد کرد. از زمینه‌های تحقیقاتی که در سال‌های اخیر تاثیر به‌سزایی بر صنعت و… گذاشته است، می‌توان به بهینه‌سازی، ریاضیات مالی و استفاده از گروه جبری به عنوان عنصری برای تحلیل پدیده‌های طبیعی اشاره کرد.

 • مجموعه علوم کامپیوتر

  پيشرفت سريع علم كامپيوتر و گسترش روزافزون كاربرد آن در تحقيقات علمي، صنايع، اقتصاد پزشكي و غيره ، ضرورت دستيابي و بهره برداري هر چه بيشتر از اين علم را آشكار مي سازد. ايجاد چنين دوره اي در جهت پي ريزي علوم كامپيوتر و گسترش آن در جهت خودكفايي علمي و تكنولوژيكي كاملاً ضروري و موثر مي باشد. ذكر اين نكته ضروري است كه در رشته علوم كامپيوتر بيشتر اصول علمي و مباني رياضي و ساخت و به كارگيري كامپيوتر مورد توجه قرار مي گيرد.
  دانشجويان اين رشته بايد آگاهي جامع از نظريه هاي علمي موجود در علوم كامپيوتر داشته باشند تا بتوانند دانش كامپيوتر را در حل مسايل بنيادي علوم كامپيوتر به كار گيرند.

 • مجموعه فلسفه علم و تاریخ علم

  علم چيست؟ اين سوالي منطقي و به‌جاست، اما متاسفانه پاسخ به آن آسان نيست، زيرا هيچ تعريف جامع و كاملي از علم وجود ندارد كه رضايت همه را برآورده سازد. با اين همه فلسفه علم رشته‌اي است كه به مطالعه فرضيات، استنباط‌ها و اساس علم مي‌پردازد. فلاسفه علم، علاقه‌مند به بررسي تاريخ و شرايط پديده‌ها و چگونگي كاربرد آن‌ها در علم، هستند. همانطور كه مي‌دانيد نتيجه‌گيري منطقي از طريق علم بيان مي‌گردد و كار فلاسفه علم، بررسي روابط بين گزاره‌ها و استدلال‌ها (استدلال تفصيلي)، دلايلي كه فرضيه را به انواع نتيجه‌گيري‌ها (اعم از قياسي و استقرايي) مرتبط مي‌سازند، مي‌باشد.

 • پایان نامه های میکروبیولوژی

  معرفی مختصر رشته ی میکروبیولوژی:

  میکروبیولوژی دانشی است که به شناخت میکروارگانیسم‌ها یا جانداران بسیار ریز می پردازد. جاندارانی که در میکروبیولوژی بیشتر بررسی می‌شوند باکتری‌ها، ویروسها، قارچها و تک سلولی‌ها می‌باشند. این علم در مورد چگونگی استفاده بهینه از میکروارگانیسم ها و جلوگیری از ضرر و زیانی که می توانند به زندگی انسان، حیوان و گیاه وارد کنند، می پردازد.

  میکروبیولوژی بخش های مختلف دارد که عبارتند از :

  • میکروبیولوژی پزشکی : این بخش به بررسی میکروب های بیماری زا برای انسان می پردازد. البته این حوزه بخش کوچکی از علم میکروبیولوژی است زیرا تعداد میکروب های بیماری زا در مقایسه با میکروب های مفید بسیار کم است.

  • میکروبیولوژی غذایی : این بخش به تولید مواد غذایی به کمک میکروب ها می پردازد.

  • میکروبیولوژی صنعتی : این بخش به استفاده از میکروب های مفید در تولید مواد صنعتی مانند اسیدها، کودها، در رفع آلودگی های محیط زیست، در شناسایی آفات گیاهی و راه های مقابله با آنها، در استخراج فلزات سنگین، در تصفیه نفت و ... مربوط می شود.

  میکروبیولوژیست میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و جلبک ها را در آزمایشگاه ها مطالعه می کند. او به شناسایی دقیق میکروارگانیسم ها پرداخته و راه های استفاده بهینه یا رفع ضررهای آنها را کشف می کند. حوزه کاری میکروبیولوژیست بسیار متنوع است از پزشکی و بهداشت گرفته تا کشاورزی و نفت. کار او در قسمت های مختلف مانند بخش های تحقیقاتی و یا بخش های نظارتی و کنترل کیفیت می باشد. 

   رشته ی میکروبیولوژی

در هر صفحه

محصولات جدید

خبرنامه